1400/09/30 11:27:52

مهارت های حرکتی درشت چیست؟

ninitest.com

مهارت های حرکتی درشت چیست؟

همانطور که کودک شما رشد می کند و شروع به بررسی محیط اطراف خود می کند، مهارت های جدیدی در او ایجاد می شود. مهارت‌های حرکتی درشت مجموعه‌ای از مهارت‌ها هستند که از همان ابتدای تولد به مهارت کودک اضافه می شود 

بیایید نگاهی به برخی از این مهارت‌ها بیندازیم، و همچنین اگر فکر می‌کنید چیزی درست نیست، چه کاری باید انجام دهید.

وقتی از مهارت های حرکتی درشت صحبت می کنیم به چه معناست


مهارت‌های حرکتی درشت مهارت‌هایی هستند که کل بدن را درگیر می‌کنند - ماهیچه‌های اصلی شما ( شکم و پشت) و عضلات بازوها و پاهای شما.

مهارت های حرکتی درشت شامل مهارت هایی مانند:

نشستن
ایستادن
پیاده روی
پریدن
بلند کردن (یک قاشق، یک برس مو، یک هالتر - همه آنها به حساب می آیند)
لگد زدن

هستند .  درست حدس زدید بله، همه اینها در واقع مهارت هستند.

و سپس مهارت هایی وجود دارند که به ورزیدگی و تمرین  بیشتری نیاز دارند:

دوچرخه سواری یا اسب
انجام ورزش هایی مانند فوتبال یا بیسبال
اسکیت سواری
شنا کردن

وقتی کودک شما از مهارت های حرکتی درشت خود استفاده می کند، روی تعادل، هماهنگی، هماهنگی چشم و دست و تقویت مسیرهای عصبی در مغز خود نیز کار می کند.

 

حرکت درشت در مقابل مهارت های حرکتی ظریف


والدین  این اصطلاحات را زیاد متفاوت نمی دانند ،  پس تفاوت چیست؟

در حالی که مهارت‌های حرکتی درشت شامل ماهیچه‌های بزرگ‌تر می‌شود، مهارت‌های حرکتی ظریف، بر روی  عضلات کوچک‌تر دست‌ها، انگشتان و مچ‌ها کار می‌کنند. مهارت های حرکتی ظریف را بهتر است با اصطلاح زبردستی بیان کنیم .

در اینجا یک مثال از بخش قبل آورده شده است: کودک شما از مهارت های حرکتی درشت برای بلند کردن برس مو استفاده می کند - اما در وهله اول از مهارت های حرکتی ظریف برای گرفتن آن در دستان خود استفاده می کند.

کودک شما برای انجام کارهای سخت به مهارت های حرکتی ظریف نیاز دارد مانند:

مداد یا قیچی در دست گرفتن
نوشتن
برش دادن
مهره را نخ کردن 
بازی با لگو
دکمه های کت یا بلوز  را بستن


هرچه مهارت‌های حرکتی ظریف آنها بهتر باشد، کارهایی مانند نقاشی را راحت‌ تر و سریع‌تر انجام می دهند . 

اما مهارت های حرکتی درشت به طور مناسب می تواند به کودک شما کمک کند تا مهارت های حرکتی ظریف خود را بسازد. دانستن نحوه نشستن به کودک شما این توانایی را می دهد که پشت میز قرار بگیرد و حرکات شانه ها، بازوها، دست ها و انگشتان خود را کنترل کند.

مهارت های حرکتی درشت در سنین مختلف


نوزاد شما قبل از خزیدن مراحلی دارد که باید طی کند. کودک نوپای  شما قبل از اینکه بیسبال بازی کند راه هایی برای رفتن دارد. بنابراین مهارت‌های حرکتی درشت متناسب با سن که باید در هر مرحله به آن توجه کرد چیست؟

مهارت های حرکتی درشت 0-3 ماهگی


همانطور که بازتاب ازجا پریدن یا همان مورو در  کودک شما محو می شود، متوجه خواهید شد که حرکات او، ارادی و کنترل شده تر می شود. با هماهنگی چشم و دست در حال رشد، کودک شما می‌تواند با اسباب‌بازی‌های رنگارنگ ضربه بزند.


هنگامی که کودک خود را روی شکم قرار می دهید (می خواهید زمان زیادی برای روی شکم خواباندن در روز داشته باشید)، متوجه خواهید شد که سر و سینه خود را بلند می کند.

مهارت های حرکتی درشت 3-6 ماه


در این سن، نوزادان شروع به حرکت می کنند. به طور معمول، آنها شروع به غلتیدن از پشت به کناره های بدن می کنند. و سپس آنها شروع به غلتیدن کامل  می کنند - ابتدا از شکم به پشت و بعد از پشت به شکم.


دست های کودکتان را زمانی که به پشت دراز کشیده است بگیرید و به آرامی به حالت نشسته بکشید. توجه داشته باشید که آنها می توانند سر خود را بلند کنند.

 

مهارت های حرکتی درشت 6-9 ماه

 


در ابتدا کودک  با کمی کمک شما می نشیند. سپس، آنها می توانند تا زمانی که به دستان خود تکیه کرده اند بنشینند. و در نهایت، زمانی که عضلات پشت و شکم قوی‌تر شوند، می‌توانند به تنهایی بنشینند.
همانطور که کودک شما تحرک بیشتری پیدا می کند، برای کاوش روی شکم خود می لغزد. آنها را تماشا کنید که روی دست ها و زانوهای خود بلند می شوند تا به جلو و عقب تکان بخورند. و سپس، درست زمانی که انتظارش را ندارید، شروع به خزیدن خواهند کرد.

مهارت های حرکتی درشت یک سالگی


هر بار که کودک شما خود را بالا می کشد تا بایستد، عضلات پایش ، تمرین می کند.  هماهنگی خوبی که شکل بگیرد  کودک شما شروع به برداشتن چند قدم آزمایشی خواهد کرد - تا زمانی که چیزی برای نگه داشتن او وجود داشته باشد، مانند میز قهوه یا شلوار شما تلاش برای ایستادن خواهد کرد . 
کودک شما متوجه شده است که اگر برخیزد ، بهتر می تواند آنچه را که در اطرافش می گذرد  ببیند.

 

مهارت های حرکتی درشت دو سالگی


کودک نوپای شما نه تنها می تواند به خوبی و به تنهایی راه برود، بلکه شروع به دویدن نیز می کند. اما مراقب باشید - در این مرحله ممکن است به آسانی بیفتد . 
دست آنها را محکم بگیرید تا فرزندتان از چالش بالا و پایین رفتن از پله ها لذت ببرد.
در این مرحله کودک شما می تواند با هر دو پا بپرد.

مهارت های حرکتی درشت سه  سالگی


با قوی‌تر شدن ماهیچه‌های پای کودک و بهبود تعادل آنها، می‌توانند هر بار چند ثانیه روی یک پا بایستند.
پدال زدن سه چرخه نیاز به هماهنگی دست و چشم و هماهنگی دست و پا دارد که آنها شروع به درک آن کرده اند.
کودک شما اکنون می تواند از بازی در قاب های بالا رفتن در پارک لذت ببرد.

مهارت های حرکتی درشت و ظریف

مهارت های حرکتی درشت در چهار  سالگیتعادل روی یک پا اکنون راحت تر  است، بنابراین کودک شما شروع به پریدن روی یک پا می کند.
بازی‌های توپی سرگرم‌کننده‌تر می‌شوند زیرا کودک شما می‌تواند توپ را تقریباً در همه مواقع بگیرد .

مهارت های حرکتی درشت در پنج سالگی


 فرزندتان می تواند ازروی طناب بپرد . با مهارت های حرکتی درشت به خوبی توسعه یافته، کودک شما آماده یادگیری اسکیت و شنا است.


اگر فرزند شما در مهارت های حرکتی درشت تاخیر یا مشکلاتی داشته باشد چه باید کرد ؟

همیشه به یاد داشته باشید که هر کودک کاملاً منحصر به فرد است - درست مثل بقیه. ممکن است فرزند منحصر به فرد شما از دستورالعمل های داده شده پیروی نکند و این کاملاً اشکالی ندارد. همه ما در هماهنگی با ساعت داخلی خود رشد می کنیم.

با این حال، در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید به آنها توجه کنید:

فرزند شما به فعالیت های بدنی که همسالانش از انجام آنها خوشحال هستند، علاقه ای ندارد. در واقع، آنها حتی سعی می کنند انها را انجام ندهند .


فرزند شما از روی عمد فعالیت ها را را مسخره می کند تا  مشکل در انجام آن ها را  بپوشاند.


فرزند شما به بچه‌های دیگر می‌گوید که چگونه توپ را بگیرند، به بالای یک باشگاه ورزشی جنگلی برسند، یا فرار کنند  - اما  در بازی آنها شرکت

نخواهند کرد.

 

ادامه دارد .......

 

 

2024 © کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ میباشد.

طراحی و برنامه نویسی w3ir