1396/09/13 19:25:29

کودکان و زمان استفاده از وسایل دارای نمایشگر (اسکرین تایم)

ninitest.com

امروزه کودکان زیر ۵ سال بیش از هر زمانی به نمایشگرها خیره می­شوند. منظور از نمایشگر تلویزیون، کامپیوتر، کنسول­های بازی، تلفن­های هوشمند و تبلت است.

اگر می­خواهید مدت زمانی که کودکتان به نمایشگرها خیره می­شود را محاسبه کنید به یاد داشته باشید که باید تمام دستگاه­های فوق را در نظر داشته باشید. همچنین مدت زمانی که در مکان­هایی خارج از خانه (مانند مهدکودک) از این وسایل استفاده می­کند را نیز در نظر بگیرید.

توصیه­ های زیر در مورد کودکانی است که روند تکاملی طبیعی دارند، اگر کودک شما نیازهای ویژه­ای دارد در مورد توصیه ­های خاص مربوط به او از متخصص کودکان کمک بگیرید.

 

چه میزانی از اسکرین تایم برای کودک مناسب است؟

بهترین نوع یادگیری برای کودکان حاصل تماس رو در روی آنها با مراقبینشان است. بهتر است که زمان استفاده از نمایشگرها را برای کودکان را در حدقل میزان ممکن نگه داریم:

برای کودکان زیر ۲ سال: استفاده از نمایشگرها به هیچ وجه توصیه نمی­شود.

برای کودکان ۲-۵ سال: زمان استفاده روتین از نمایشگرها را زیر ۱ ساعت در روز حفظ کنید.

 

چرا باید زمان استفاده از نمایشگرها را محدود کرد؟

اغلب در زمان استفاده از نمایشگر ها کودک فرصت یادگیری در دنیای واقعی شامل تعامل با دیگران، بازی خارج از خانه و ایجاد و لذت بردن از ارتباطات اجتماعی با خانواده را از دست می­دهد. زمان زیاد استفاده از نمایشگرها همچنین کودک را در معرض خطرات زیر قرار می­دهد:

 • افزایش وزن
 • کاهش خواب
 • آماده نبودن برای مدرسه
 • بی­ توجهی، پرخاشگری و توانایی کمتر در آرام کردن خود

 

چگونه زمان استفاده از نمایشگر در خانه را محدود کنیم؟

محدود کردن زمان هنگامی که کودک کوچکتر از آسانتر از کاهش زمان هنگامی است که کودک بزرگتر شده است. در خانواده اصول استفاده از نمایشگرها را با کودکانتان مطرح کنید و همگی به آن پایبند باشید. بر این اساس چگونگی و بایدها و نبایدهای استفاده از نمایشگرها را مشخص می کنید.

چند نکته سودمند در این مورد عبارتند از:

 • با نحوه استفاده خودتان از نمایشگرها، الگوی خوبی برای کودکانتان باشید.
 • هنگام صرف غذا، کتاب خواندن برای کودکان یا زمان ­های جمع شدن خانواده دور هم، تلویزیون و وسایل دارای نمایشگر را خاموش کنید.
 • هنگامی که کسی از وسایل دارای نمایشگر استفاده نمی­کند آنها را خاموش کنید. به ­خصوص تلویزیون در پس ­زمینه روشن نباشد.
 • حداقل ۱ ساعت قبل از زمان خواب از نمایشگرها استفاده نکنید. هیچ نمایشگری را در اتاق خواب کودکان قرار ندهید زیرا سببایجاد اختلال در خواب کودک می­شوند.
 • به جای استفاده از نمایشگرها، فعالیت­های سالمی نظیر کتابخوانی، بازی بیرون از خانه و یا ساخت کاردستی را برای کودکان انتخاب کنید.

 

چگونه اپ­ ها، ویدئو ها و برنامه­ های مناسب را برای کودک انتخاب کنیم؟

حتی ­الامکان هنگام استفاده از نمایشگرها شما نیز با کودکتان همراهی کنید و با او درباره آنچه می­ بینید صحبت کنید. برای حصول اطمینان از کیفیت برنامه ­ها:

 • برنامه­ ها و اپ­ های آموزشی تعاملی و متناسب با سن کودک را انتخاب کنید. برنامه ­های آموزشی اهداف یادگیری مشخصی دارند و کودک را تشویق به مشارکت می­ کنند.
 • قبل از استفاده کودک از اپ­ ها، خودتان آنها را امتحان کنید.
 • مطمئن شوید کودک برنامه ­هایی را تماشا می­کند که شما هم با آنها آشنایی دارید.
 • از آگهی­ های بازرگانی و برنامه ­های با محتوای سرگرم کننده برای بالغین در حضور کودکان استفاده نکنید.
 • از سیستم­های امتیازبندی برنامه­ ها استفاده کنید.

 

آیا کتاب­های الکترونیکی ابزار یادگیری خوبی هستند؟

اپ­ ها و کتاب­های الکترونیکی با کیفیت و مناسب سن که به منظور آموزش روخوانی تولید شده­ اند به شرط آنکه شما و کودک همزمان از آنها استفاده کنید می­ توانند مفید باشند. اما حتی بهترین کتاب های الکترونیکی نیز نمی­توانند در زمینه مهارت ­هایی مانند ورق زدن صفحات یا تجربیاتی که کودکان می­توانند با کتاب فیزیکی داشته باشند (همچون بلند کردن اجسام سنگین، خط ­خطی کردن و جویدن) کمک­کننده باشند.

 

اگر کودک خیلی زود در معرض محتوای دیجیتال قرار نگیرد آیا از جامعه عقب نمی­ماند؟

هیچ مدرک مستدلی مبنی بر اینکه استفاده زودهنگام از ابزارهای دیجیتال به تکامل کودک کمک می­کنند وجود ندارد. بهترین روش یادگیری در کودکان تعامل چهره­ به چهره با مراقبینشان است.

 

آیا استفاده از نمایشگرها برای آرام کردن یا پرت کردن حواس کودک ایرادی دارد؟

استفاده از نمایشگرها به این منظور به صورت لحظه ­ای ممکن است مفید باشد اما با استفاده مکرر از آنها کودک یاد نمی­گیرد که خود را آرام کند (Self-soothing).

 

وقتی که نمایشگر را از کودک می­گیریم ناراحت می ­شود، چه می­توانیم بکنیم؟

در دنیای امروز مدیریت زمان استفاده از نمایشگرها یک چالش رو به ­رشد است. ایجاد محدودیت برای همه اعضای خانواده هنگامی که کودکان هنوز کوچک هستند بسیار کمک کننده است. در لحظه ­ای که کودک ناراحت شده است با صدای آرام با او صحبت کنید، او را متوجه کنید که ناراحتی ­اش را درک می­کنید و توجه و علاقه­اش را به سمت دیگر فعالیت ه­ای مورد علاقه­ اش معطوف کنید.

منبع :وب سایت دکتر قرشی متخصص کودکان و نوزادان 

کتاب "همراه با غنچه ها تا گل شدن  با موضوع بازی کودکان "بزودی در دسترس قرار خواهد گرفت 

امکان انجام تست انلاین غربالگری تکامل کودکان در وب سایت حاضر فراهم شده است .

http://www.ninitest.com/registration

2023 © کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ میباشد.

طراحی و برنامه نویسی w3ir