تست غربالگری تکامل کودکان

اهميت غربالگری و بررسی  تکامل کودک

 پرسشنامه سنین و مراحل یا فرم ASQ :

پنج سال اول زندگی  و مخصوصا دو سال اول بسیار مهم است .و تجربیات این سال ها  زمینه اساسی  رشد و عملکرد مغز را در طول زندگی فراهم می کند.بنا بر این در این 5 سال لازم است کودک در محیط مناسب بوده و تغذیه مناسب داشته باشد تا بتواند رشد مغزی و تکاملی مناسبی داشته باشد . و ضرورت دارد ما کودک را بطور مکرر از نظر رشد تکاملی همانند قد و وزن و دور سر تحت نظر داشته باشیم . تا در صورت هرگونه انحراف و مشکل ،بدون تاخیرمشکل کودک را تشخیص داده و درمان لازم را شروع کنیم .

تشخیص زودرس اختلالات تکاملی کودک با فرم ASQ برای مداخله

زودرس ضروری است

شناسایی زودهنگام ناتوانی های تکاملی  به عنوان مثال تاخیر در تکلم ، تاخیر در حرکات و ....برای مداخله درمانی به موقع ضروری است و منجر به درمان زودهنگام و در نهایت بهبود نتایج بلند مدت می شود.

برای تشخیص زودرس چه باید کرد و ابزار غربالگری چیست ؟

 اساس  شناسایی زودهنگام تأخیرهای تکاملی ،غربالگری تکاملی است : پاسخ فرم ASQ است 

"شناسایی زودهنگام اختلالات تکاملی برای رفاه کودکان و خانواده های آنها بسیار مهم و حیاتی است. "*

ابزارو پرسشنامه بررسی تکامل کودک باید چگونه باشد ؟

 یک ابزار بررسی تکاملی باید ساده، دقیق ،ارزان ، معتبر ، قابل اعتماد ، از نظر فرهنگی مناسب ، آسان و سریع برای اجراباشد .که  فرم ASQ این خصوصیات را دارد 

چند درصد از کودکان دچار اختلال تکاملی می شوند ؟

  تقریباً 10 تا 20 درصد از کودکان خردسال با تاخیر تکاملی مواجه می شوند .این مشکل با میزان قابل توجهی  در بین کودکانی که در فقر زندگی می کنند بالاتر است .و با  فرم ASQ قابل غربالگری است . 

غربالگری تکاملی و نظارت بر رشد و تکامل کودک چگونه و

توسط چه کسانی انجام می شود ؟

مشاهده مستقیم ماهرانه والدین/مراقبین و متخصصان مربوطه.

وب سایت NINITEST.COM  ابزاری را فراهم اورده که  در این نظارت دوره ای با تشکیل پرونده آنلاین و امکان بررسی کودک در هر زمان و هر مکان و امکان دسترسی به متخصص مربوطه ، بررسی  با کیفیت در تمامی سنین توصیه شده توسط پرسشنامه جهانی  فرم ASQ انجام  شود . 

 برای پيشگيری ازاختلالات تکامل گفتار ،حرکات درشت و ظریف و

سایر حیطه ها در کودک  چه باید کرد ؟

، لازم است با تشخيص زودرس با  فرم ASQ مشکلات کودکان و انجام  مداخلات بموقع ، از بروز تاخير یا اختلال تکامل جلوگيری کنيم . هدف پزشکان و ارائه دهندگان خدمات سلامت این است که با یک برنامه غربالگری با  فرم ASQ   کودکانی که روند تکاملی غير طبيعی دارند را سریعتر تشخيص دهند تا با مداخله به موقع در جهت اصلاح یا کاهش مشکلات این کودکان گام برداشته از بروز معلوليت در این کودکان پيشگيری کنند. غربالگری تکاملی با  فرم ASQ افرادی را که نیاز به ارزیابی بیشترو خدمات تخصصی دارند ، شناسایی می کند.  ارزیابی و ارجاع به موقع کودک به شناسایی ماهیت تاخیر و معرفی کودکان و خانواده ها به خدمات و پشتیبانی مناسب کمک می کند.

ابزارهای مختلف غربالگری برای تشخيص و پی گيری به موقع اختلالات تکامل شيرخواران و کود کان در معرض خطر روز به روز در حال افزایش است . با ابزار های غربالگری ، کودکانی که مشکلات حتی در حد بسيار خفيف وجزئی دارندکه می تواند زمينه ساز مشکلات جدی در آینده گردد، از سایر کودکان تشخيص داده شده و برای ارزیابی های جامع تر و درصورت نياز مداخلات درمانی به مراکز تخصصی ارجاع می شوند. 

. ابزار غربالگری مثل  فرم ASQ باید قابل استفاده توسط افراد غير متخصص و حتی پدر و مادر باشد. در صورتی که بعد از غربالگری کودکی مشکوک ، به اختلالات تکاملی تشخيص داده شد ،باید برای تشخيص قطعی و انجام مداخلات درمانی مناسب حتمأ به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نماید. 

ویژگی های ASQ

ASQ-3 یا  فرم ASQ یک ابزار غربالگری تکامل سطح اولیه است که شامل 21 پرسشنامه سنین مختلف برای کودکان 2-66 ماهه است  ، و هر کدام دارای 30 سوال  در پنج زمینه است: (i) اجتماعی شخصی ، (ii) حرکات درشت ، (III) حرکات ظریف، (iv) حل مساله ، و (v) ارتباط

چرا از وب سایت NINITEST.COM برای غربالگری تکاملی

کودک استفاده کنم   ؟

وب سایت حاضر با استفاده از  فرم ASQ با هدف رفع مشکلات خانواده ها درمراجعات حضوری و کمک به افزایش دقت در انجام این امر و افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی به مرحله اجرا درامده است .این وب سایت خدمات ذیل را فراهم می کند :

1-غربالگری تکاملی و ارائه خودکار پرسشنامه بر اساس سن کودک.محاسبه خودکار نمرات اکتسابی وارائه خلاصه برای پرینت و ارسال به پزشک متخصص مشاور که در ایمیل خود پاسخ ها را می بینند و با مراجعه کننده تماس برقرار می کنند . 
2-انجام آزمون در کمال راحتی و در منزل و با صرف هر میزان وقت و به شکل یک بازی خانوادگی به دور از استرس هاو ازدحام مطب ها و خانه های بهداشت
3-ارائه پرسشنامه متناسب با نارسی شیرخوار و محاسبه خودکار سن متناسب با نارسی .ارائه راهنمای تصویری و ویدئویی برای افزایش دقت در پاسخدهی به سوالات
4-ارائه جزوات آموزشی رایگان و کتاب بازی ها و فعالیت های متناسب با سن شیرخوار مورد بررسی
5- صرفه جویی در وقت ،هزینه و کاهش هزینه رفت و امد و سایر هزینه های غیر ضروری .
در صورتی که در مراحل انجام غربالگری دچار مشکلی شدید و یا سوالی داشتید از09173081138 بپرسید  .
*، سیاست غربالگری تکاملی آکادمی اطفال آمریکا (AAP) 

برای دریافت یاداور انجام بررسی تکاملی فرم ذیل را پر کنید . 

برای دریافت کد تخفیف به شماره 09391802515 از طریق واتس پیام دهید

بروز رسانی شده در 2022-04-2813:35:40 

 

 

2023 © کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ میباشد.

طراحی و برنامه نویسی w3ir